ADS

متن انشایی که جایزه بهترین انشاء ایران را گرفت

پسر بچه ای اهل اسـتان آذربایجان غربی با نوشتن #انشا بهترین جایزه کشور را گرفت.

 

 

نازوب، انشاء 1 پسر 10 ساله کرد که برنده جایزه بهترین انشاء درسطح کشوری و اسـتان اذربایجان غربی شد،معلمی از علم آموزانش خواسـت “فواید گاو بودن” را بنویسند و نوشته ای که در زیر می خوانید تمام و کمال انشای آن علم آموز اسـت:

 

متن (text) انشاء

با سلام خدمت معلم عزیزم و عرض تشکر از زحمات بی دریغ اولیاء و مربیان مدرسه که در تربیت ما بسیار زحمت میکشند و اگر آنها نبودند معلوم نبود ما الان کجا بودیم،اکنون قلم به دست میگیرم و انشای خود را شروع می کنم،البته آشکار و مبرهن اسـت که اگر به اطراف خود بنگریم در می یابیم که گاو بودن فواید زیادی دارد من مقداری در این مورد فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که مهمترین فایده ی گاو بودن این اسـت که آدم دیگر آدم نیست.بلکه گاو اسـت.هرچند که نتیجه گیری باید در آخر انشاء باشد بیایید 1 لحظه فکر کنیم که ما گاویم ببینیم چقدر گاو بودن فایده دارد.

 

مثلا در مورد همین ازدواج وقتی گاوی که پدر خانواده اسـت میخواهد دخترش را شوهر دهد، نگران جهیزیه اش نیست. نگران نیست که بین فامیل و همسایه آبرو دارند. مجبور نیست به خاطر این که پول جهاز دخترش را تهیه نماید، برای صاحبش زمین اضافه شخم بزند، یا بدتر از آن پاچه خواری کند.

هیچ گاوی نگران کرایه خانه اش نیست.گاوها آنقدر عاقلند که میدانند،بهترین سالهای عمرشان را نباید پشت کنکور بگذرانند،گاوها حیوانات مفیدی هستند و انگل جامعه نیستند. شما تاکنون 1 گاو معتاد دیده اید؟ گاوی دیده اید که سر کوچه بایستد و مزاحم ناموس مردم شود؟ آخر گاوها خودشان خواهر و مادر دارند.

 
تا حالا شما گاو بیکار دیده اید؟ آیا دیده اید گاوی زیرآب گاو دیگری را پیش صاحبش بزند؟ تا حالا دیده اید گاوی غیبت گاو دیگری را بکند؟ آیا تا بحال دیده اید گاوی زنش را کتک بزند ؟ یا گاو ماده ای شوهر خواهرش را به رخ شوهرش بکشد؟ و مثلا بگوید از آقای فلانی یاد بگیر. آخر توهم گاوی؟!

 

هیچ گاوی غمباد نمی گیرد هیچ گاوی رشوه نمی گیرد.هیچ گاوی اختلاس نمی کند هیچ گاوی آبروی دیگری را نمی ریزد. هیچ گاوی خیانت نمی کند. هیچ گاوی دل گاو دیگر را نمی شکند.هیچ گاوی دروغ نمی گوید.

هیچ گاوی آنقدر علف نمی خورد که از فرط پرخوری تا صبح خوابش نبرد در حالی که گاو طویله کناریشان از گرسنگی شیر نداشته باشد تا به گوساله اش شیر بدهد هیچ گاوی گاو دیگر را نمی کشد یا گاو ماده ای شوهر خواهرش را به رخ شوهرش بکشد؟ و مثلا بگوید از آقای فلانی یاد بگیر. آخر توهم گاوی؟! هیچ گاوی غمباد نمی گیرد.

 

هیچ گاوی رشوه نمی گیرد.هیچ گاوی اختلاس نمی کند هیچ گاوی آبروی دیگری را نمی ریزد. هیچ گاوی خیانت نمی کند. هیچ گاوی دل گاو دیگر را نمی شکند. هیچ گاوی دروغ نمی گوید. هیچ گاوی آنقدر علف نمی خورد که از فرط پرخوری تا صبح خوابش نبرد در حالی که گاو طویله کناریشان از گرسنگی شیر نداشته باشد تا به گوساله اش شیر بدهد.

 

هیچ گاوی گاو دیگر را نمی کشد.
هیچ گاوی…

گاو خیلی فایده ها دارد لباس ما از گاو اسـت غذایمان از گاو، شیر و پنیر و کره و خامه … ولی با همه منافع یادشده هیچ گاوی نگفت : من … بلکه اظهار کرد: مـــــــــااااااا

اگر بخواهم دوباره در مورد فواید گاو بودن بگویم، دیگر زنگ انشاء می خورد و نوبت بقیه نمی شود که انشایشان را بخوانند.

اما به نظر من مهمترین فایده گاو بودن این اسـت که:

 
” دیگر آدم نیست “

نظرات
ADS