ADS

ویروس کرونا چطوری به انسان منتقل شد؟

پنگولین عامل انتقال ویروس ها

رقابت برای دانستن این که چگونه ویروس مرگبار ویروس کُرونا [COVID-19] از کشورها حیوانات وارد دنیای انسان ها شد، ادامه دارد.

در جایی در چین، 1 خفاش به دور آسمان می چرخد ​​و اثری از تاج آن را در قطره چکان های خود می گذارد که به کف جنگل می افتد. 1 حیوان وحشی، احتمالاً 1 پنگولین که از حشرات در بین برگ ها اسـتفاده می کند، عفونت را از دفع مدفوع خارج می کند.

ویروس جدید در حیات وحش گردش می کند. سرانجام حیوان آلوده اسیر می شود و 1 شخص به نوعی بیماری را می گیرد و سپس آن را به كارگران 1 بازار حیات وحش منتقل می كند. فراگیری جهانی متولد می شود.

دانشمندان در تلاشند تا واقعیت این سناریو را اثبات كنند، زیرا در تلاش برای یافتن حیوانات وحشی هستند كه ویروس را محافظت می كنند. پروفسور اندرو کانینگهام از Zoological Society London ((ZSL)انجمن جانورشناسی لندن) می گوید، یافتن نتیجه ی رویدادها "کمی داسـتان کارآگاهی" اسـت. او می گوید، طیف وسیعی از گونه های حیوانات وحشی می تواند میزبان باشد، به ویژه خفاش ها، که تعداد زیادی از ویروس های مختلف را در خود جای داده اند.

ما چقدر از جزئیات این داسـتان آگاه هستیم؟ هنگامی که دانشمندان فرمول ژنتیکی ویروس جدید را که از بدن 1 بیمار گرفته شده بود ، پیدا کردند ، متوجه شدند خفاش ها در چین درگیر شدند.

خفاش ها در گروه های بزرگ جمع می شوند، مسافت های طولانی را پرواز می کنند و در همه قاره ها حضور دارند. آنها به ندرت یکدیگر را مریض می کنند، اما می توانند که عوامل بیماری زا را به طور گسترده گسترش بدهند. به اظهار کرده پروفسور کیت جونز از دانشگاه کالج لندن ، برخی شواهد وجود دارد که نشان می دهد، خفاش ها با پروازهای طولانی با انرژی زیاد سازگار شده اند و در ترمیم آسیب های دی ان ای بهتر از سایر گونه ها هستند. "این ممکن اسـت آنها را قادر سازد که قبل از مریض شدن با ویروس های زیادی روبرو شوند - اما در حال حاضر این فقط 1 نظریه اسـت."

شکی نیست که رفتار خفاش ها به پیشرفت ویروس ها یاری می کند. پروفسور جاناتان بال از دانشگاه ناتینگهام می گوید: "وقتی شما سبک زندگی آنها را در نظر می گیرید، آنها ویروس های زیادی خواهند داشت." "و چون آنها پستاندار هستند، این امکان وجود دارد که بعضی از آنها مستقیماً یا از طریق گونه میزبان به انسان انتقال بدهند."

بخش دوم این معما، بعد از آن، هویت حیوانی پر رمز و راز اسـت که ویروس را در بدن خود حمل کرده و احتمالاً زندگی اش در بازار حیوانات ووهان به پایان رسید. یکی از این مظنونین، پنگولین اسـت.

پنگولین حیوانی اسـت فلس دار و مورچه ‌خوار که اظهار کرده می شود بیشتر از هر حیوان دیگری در دنیا قاچاق می شود و در خطر انقراض اسـت.

پوست فلس دار پنگولین کاربرد زیادی در طب سنتی چین دارد و گوشت پنگولین از نظر برخی بسیار لذیذ اسـت.

ویروس ویروس کُرونا [COVID-19] در پنگولین ها یافت شده اند، برخی از آنها ادعا می کنند که کرونا [COVID-19] در پنگولین شباهت زیادی به کرونا [COVID-19] در انسان دارد. آیا می توان اظهار کرد ویروس‌ها قبل از رسیدن به بدن انسان بین خفاش و پنگولین مبادله ژنتیکی داشته‌اند؟ کارشناسان در مورد نتیجه گیری محتاط هستند. داده های کامل در مورد تحقیق پنگولین منتشر نشده اسـت، و تایید این اطلاعات غیر ممکن اسـت.

مقامات برای جلوگیری از فراگیری SARS فروش گربه زباد را در بازار حیوانات ممنوع کردند

پروفسور کانینگهام می گوید که محل زندگی و تعداد پنگولین های مورد بررسی برای تحقیق از اهمیت ویژه ای برخوردار اسـت. "به عنوان مثال، این که آیا تعدادی حیوان مستقیم از حیات وحش گرفته شده ‌اند (در این صورت نتیجه تست دقیق تر اسـت) یا فقط حیواناتی تست شده اند که در محیط حفاظت شده یا بازار حیوانات یافت شده اند؟ (در این صورت نتایج در مورد میزبان واقعی ویروس ها نمی تواند چندان نیرومند باشد). "

به اظهار کرده وی، پنگولین ها و سایر گونه های وحشی ، از قبیل انواع مختلف خفاش ها ، اغلب در بازار حیوانات به فروش می رسند و احتمال انتقال ویروس ها از 1 گونه به گونه دیگر را فراهم می کند. بنابراین ، بازار حیوانات شرایط ایده آل برای انتقال عوامل بیماری زا از 1 گونه به گونه دیگر از قبیل برای انسان ایجاد می کنند. "

شترها می توانند ناقل ویروس مرس و ویروس کُرونا [COVID-19] باشند

بازار ووهان، که بعد از فراگیری بیماری بسته شد، دارای 1 بخش حیوانات وحشی بود که گونه های زنده و ذبح شده در آن به فروش می رسید، از قبیل قسمت های بدن شترها، کوالاها و پرندگان فروخته می شد، روزنامه گاردین گزارش می دهد که در 1 فروشگاه، توله های گرگ، سنجاقک طلایی، عقرب، موش بامبو، سنجاب، روباه، گربه زباد، جوجه تیغی، سمندرها، لاک پشت ها و تمساح ها فروخته می شد.

پروفسور بال می گوید، تا آنجا که می دانیم، خفاش ها و پنگولین ها ذکر نشده اند، اما مقامات در چین در حال تحقیق درمورد آن حیواناتی که فروخته شدند، هستند. او می گوید: "اگر ویروس از گونه ای به گونه ای دیگر منتقل شده باشد، شما می‌خواهید بدانید که ایا این اتفاق هنوز هم رخ می دهد یا نه؛ زیرا از دیدگاه بهداشت عمومی مهم اسـت. بنابراین شما باید بدانید که دقیقا کدوم حیوانات درگیر بوده ‌اند و چه چیزی باعث بالا رفتن خطر انتقال شده اسـت."

بسیاری از ویروس هایی که در سالهای اخیر با آنها روبرو شده ایم از حیات وحش و حیوانات وحشی آمده اند. ابولا، اچ آی وی، سندرم تنفسی حاد شدید (سارس) و اکنون ویروس کُرونا [COVID-19] (coronavirus) اسـت. پروفسور جونز می گوید، افزایش بیماری های عفونی از حیات وحش ممکن اسـت به علت افزایش آگاهی ما در تشخیص آنها، رشد اتصال به یکدیگر و یا رفتن بیشتر به زیستگاه های وحشی باشد، روبرو شدن با ویروس ‌های جدیدی که بشر قبلا با آن‌ها ارتباطی نداشته، موجب تغییر چشم ‌انداز ما شده اسـت."

 

 

خفاش ها در 1 ماه در بازار اندونزی فروخته می شوند

اگر فاکتورهای خطر را درک کنیم ، می توانیم برای جلوگیری از وقوع آن و بدون اینکه روی حیوانات وحشی تأثیر منفی بگذارد، گام اول را برداریم. متخصصان محافظه کار متضرر هستند و می گویند که اگرچه تصور می شود خفاش ها ویروس های زیادی را حمل می کنند ، اما برای عملکرد اکوسیستم ها نیز ضروری هستند. او می گوید: "خفاش های حشره کش، حجم زیادی از حشرات مانند پشه ها و آفات کشاورزی را می خورند، در حالی که خفاش های گیاهخوار درختان را گرده افشانی می کنند و بذرهایشان را پخش می کنند." "ضروری اسـت که صحبت در مورد کنترل بیماری ها موجب اقدامات غلط در مورد این گونه ها نشود "

پس از سارس در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ ، ویروسی که شباهت بسیار زیادی با کرونای جدید دارد، بازار حیوانات وحشی در چین و مناطق اطراف تعطیل شد ولی این بازارها خیلی زود در چین، ویتنام و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا باز شدند.

چین هنوز هم خرید و فروش محصولات حیوانات وحشی را که معمولاً برای غذا، خز و پوست آن ها و در داروهای سنتی اسـتفاده می شود ، متوقف کرده اسـت. گزارش ها حاکی اسـت که این ممکن اسـت دائمی شود.

در حالی که ممکن اسـت ما هرگز نفهمیم که این بیماری که مسئول بسیاری از فوت ها اسـت چگونه و از کجا جهش یافته اسـت، و وارد زندگی انسان ها شده اسـت. پروفسور دیانا بل از دانشگاه ایست آنگلیا می گوید ما می توانیم از "طوفان کامل" دیگر جلوگیری کنیم. او گفت: "ما حیواناتی را از کشورهای مختلف ، زیستگاه های مختلف ، سبک زندگی متفاوت - از حیوانات آبزی، حیواناتی که روی درخت زندگی می کنند و غیره" گرد هم می آوریم و آنها را با هم مخلوط خواهیم کرد و این 1 نوع دیگ ذوب اسـت - و ما باید از انجام آن دست بکشیم. 

نظرات
ADS